Спасителният център към Варненския зоопарк е приел близо сто пациенти през настоящата година. Най-много от тях, около 80 процента, са птици, но има и бозайници, и влечуги. Това съобщи лекарят на зоопарка д-р Михаил Василев. Той уточни, че спасителният център работи с диви видове, които са защитени от Закона на биологичното разнообразие. Животните се настаняват от Регионалната инспекция на околната среда и водите след постъпили при тях сигнали. Акцентира се на реалното биоразнообразие на естествената среда край Варна, уточни той и добави, че Варненският зоопарк е получил по проект 50 хиляди лева от държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за дейността на спасителния център.
Над 3 800 лева бяха събрани за часове в ромския квартал в Кюстендил, парите са в помощ на пострадалите строителни работници в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров. Кампанията започна вчера в 14:00 часа и завърши шест часа по-късно. Парите се набираха в помощ на пострадалите при паднало скеле на строителна площадка в София в неделя, миналата седмица. Тогава няколко души пострадаха, а един загина.
Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си, каза Лазаров.
Набраните вчера пари са 3 809 лв., като 1200 лв. от тях ще бъдат предадени на семейството на единия от пострадалите - Кирил, който вече е изписан от болница, но трябва да продължи лечението си и няма да има възможност да работи, докато се стабилизира. Другите 2600 лв. ще бъдат дадени на семейството на Румен, който е в тежко състояние и кома. Необходимо е, след
Пожарът в завода за производство на алуминиеви автомобилни части „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД не се е отразил на качеството на атмосферния въздух в Русе и съседните населени места. Това съобщи Рени Петрова, главен експерт "връзки с обществеността" на екоинспекцията в крайдунавския град.
Тя добави, че това се потвърждава от данните от пунктовете за автоматичен непрекъснат контрол в Русе, както и от този за собствен мониторинг на площадката на завода по време на и след инцидента на 21 ноември.
По данни от станциите, които измерват и метеорологични параметри след 3:00 ч. на 21 ноември, скоростта на вятъра в Русе е била над 70 км/ч, с посока запад-северозапад, което е подпомогнало разсейването на димните газове, причинени от пожара.
Операторът е във връзка с контролния орган по отношение спазването на сроковете на дадените от екоинспек
Съставените актове за наказание на водачи, нарушили правилата за движение по пътищата за изминалата седмица на територията на област Добрич са 134. Това съобщи на брифинг днес старши инспектор Ивайло Недялков от сектор „Пътна полиция“ при Областната дирекция на МВР Добрич. Той допълни, че са съставени 531 глоби по фиш, а с автоматизираните системи са установени и заснети 838 нарушения на скоростта.
Полицаите са хванали девет водачи да управляват без да са правоспособни, констатирани са 68 души без поставен обезопасителен колан. Установени са 15 водачи на моторни превозни средства да управляват без застраховка „Гражданска отговорност“ и девет водачи са седнали зад волана след употреба на алкохол, като шест от тях са управлявали автомобила си с под 1,2 промила алкохол, а трима – с над 1,2 промила. Четирима от проверените шофьори са били под въздейств
Общо 32 нарушения на пътя са констатирани при специализирана полицейска операция в област Габрово, съобщиха от полицията.
От пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Габрово посочиха, че в рамките на два часа са проверени 43 моторни превозни средства (МПС), от които девет товарни автомобила и 48 души. Установени са седем нарушения. Връчени са пет електронни фиша. Полицейски екипи на Районното управление в Севлиево, разположени на ул.“Н.Д.Петков“, са извършили проверки на 51 МПС и 57 души, като са констатирани 14 нарушения. Връчени са три фиша. В Дряново са проверени 48 МПС и 52 души. Констатирани са пет нарушения. Връчени са четири елелектронни фиша. В Трявна полицейските екипи извършваха проверки на ул.“П.Р.Славейков“. В рамките на два часа са проверени 39 МПС и 43 души. Констатирани са шест нарушения и са връчени четири фиша. 17 водачи на МПС
Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация.
Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.
Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.
Ветеринарните лекари успяват да излекуват успешно една трета от пациентите и да ги върнат в дивата природа. Някои обаче са в критично състояние и се налага да се намеси спешната медицина. Тези, които оцелеят, но са в състояние, което не позволява връщането им в природата, например заради ампутирано крило, при възможност се настаняват в специални местообитания в зоопарка, далеч от посетителите, уточни д-р Василев. Тези животни се ползват впоследствие за брачни двойки с други обитатели с цел създаване на поколение, което да бъде освободено в природата. По думите на д-р Василев така се повлиява консервацията на местните видове, но и не само, защото има и прелетни животни.
Видовете, които постъпват в спасителния център, са различни през всеки сезон. През зимата се приемат повече хищни грабливи птици като сови и мишелови, пролет и есен доминират щъркели и пеликани, а през лятото има бум на осиротели малки, сред които се срещат много таралежи, лястовици, бързолети. Един от спасените е пеликанът Стойчо, който е отлетял, присъединявайки се към мигрираща група. Той е пристигнал със счупен крак, лекуван е със специални шини и за лекарите е гордост, че се е справил и вече е на свобода. В центъра не се приемат гларуси, защото не са защитени, вече са твърде голям брой и пречат на другите видове.
Д-р Василев припомни, че 70 процента от европейската популация на щъркелите минава през България и е много важно да се влезе в процеса по опазване на вида, което се случва чрез спасителния център във Варна.
Докторът е категоричен, че щъркелите, които в социалните мрежи са коментирани като „завърнали се“ у нас, не могат да са дошли от юг. По думите му тези птици най-вероятно идват от Северна Европа и са млади или възрастни, изморени са при прелета и затова кацат някъде. Те не могат да продължат с групата си миграцията на юг и по всяка вероятност ще останат у нас, но по думите на лекаря зимите тук вече не са толкова тежки и животните успяват да си намират храна и да се справят да оцелеят до пролетта. Д-р Василев припомни, че щъркелите се влияят не от температурата, а от дължината на деня и по нея се ориентират за миграцията си.
В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад
Четири села в община Невестино са без ток от снощи заради силен вятър, казаха от общината. За проблема съобщиха живеещи в с. Смоличано, които се оплакаха, че за пореден път остават без електричество. През миналата седмица, заради падналия мокър сняг, електроснабдяването там беше спряно за няколко дни.
Екипите работят на място, казаха от общината в Невестино. Оттам очакват в най-кратки срокове авариите да бъдат отстранени и подаването на електричество - нормализирано.
В Деня на християнското семейство – 21 ноември, във Враца стартира инициативата „Осинови врачанско семейство“, каза председателят на управителния съвет на основните организатори от сдружение с нестопанска цел „Дом на науката и техниката“ Евелина Васкова.
Това е уникална кампания, тя е анонимна и е доказала своята устойчивост във времето, допълни Васкова. По думите й миналата година са подпомогнати 140 деца от семейства със затруднения. Една пета от тях са деца със специални потребности, добави Васкова.
Кампанията се организира с подкрепата на община Враца и областна администрация. Редица културни и образователни структури също са част от инициативата, посочи Васкова.
„Децата от две до седем годишни се подават към нас от детските заведения и от Дирекция „Социално подпомагане“. За всяко дете имаме сп
Повече от 180 таксиметрови коли преминаха през централната част на Плевен днес като по този начин се присъединиха към националния протест, организиран в няколко български града. Така таксиметровите шофьори изразиха своето несъгласие с увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври.
По думите на Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Национален таксиметров синдикат, колоната от таксита в Плевен бе над трикилометрова. Автошествието от таксиметрови автомобили спираше пред офисите на застрахователните компании в града и с натискане на клаксоните участниците в него изразяваха недоволството си от новите цени на застраховките.
Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 д
Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон.
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория.
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,